Fenomén MVP

Asi není třeba se dlouze rozepisovat o tom co předvedl Mathieu Van der Poel v neděli na Amstel Gold Race. Pro ty co neviděli určitě se podívejte, nic takového cyklistika ještě nezažila!
https://youtu.be/Yi4opDanurU

V předchozích analýzách z jarních klasik jsem se snažil ukázat, že tyhle jednorázovky už nejsou co bývaly. Bez vyjímky se závodí naplno od začátku až do konce po celých 6 hodin. A tomu samozřejmě odpovídají i wattové průměry. Pokud chcete být v top 20, musíte zvládnout při váze 70kg dodávat po celou dobu závodu normovaných 320W. Bez vyjímky. A samozřejmě se všemi nástupy, kopci a úniky, které šplhají k několikaminutovým 500W špičkám. Sjezdy se také počítají. Tohle tempo je jedovaté už po první hodině. Natož to 6x zopakovat!

Mathieu zvládnul Amstel Gold normovaným výkonem 337W tedy o 20W více než je obvyklé. Je sice pravdou, že Mathieu je poměrně urostlý klasikář, neboť váží cca 73kg, ale i tak je tohle číslo opravdu vyjímečné. Naposledy jsem viděl něco podobného, když v roce 2016 vyhrál Matt Haymann Roubaix. Tehdy strávil téměř 200km v úniku a zaznamenal normovaných 348W. Jenomže Haymann je 1,9m vysoký obr, který váží bezmála 80kg (!).

Co je však zcela mimo všechy tabulky je posledních 8,5km Mathieu Van der Poela. Jeho záznam na serveru Strava bohužel neumí poskytnout normovaný výkon na úseku, nicméně prostý průměr jeho stíhací 12ti minutové jízdy činí 433W. Normovaný odhaduji na +/- 450W. A už vůbec mi nejde na rozum, jak může po této stíhačce v cílové rovince přišlápnout na půl minuty na 700W aby si doskočil zoufalé uprchlíky v čele s Kwiatkowskim, Alaphilippem atd. a poté zařadit jiný rychlostní stupeň a všem "takyspurtujícím" odlétnout výkonem 1400W. To jsou parametry, které troufám si říct novodobá cyklistika neviděla.

Pokud Vás to zajímá podrobněji, pak můžete analyzovat záznam na Stravě zde, komentáře a dotazy jsou vítány.

Napadá mne, že pokud byl dosud trojnásobný světový šampión Peter Sagan fenoménem, který když má formu si s pelotonem dělá co chce, pak fenomén MVP má ve všech ohledech wattový potenciál jeho éru rázně ukončit.

Pro zajímavost, sedmý (a výrazně lehčí) De Marchi, který strávil posledních 20minut v háku za MVP potřeboval na udržení se v této stíhací skupině "pouhých" 297W. Tedy o 100W méně než Mathieu. Stejně tak i všichni ostatní šetřili oproti MVP ve stíhacím vláčku obrovské množství energie. Jenže nikomu to nebylo nic platné. Fenomém MVP jim nedal v cílové rovince sebemenší šanci. Všechny ty taktické hrátky ostatních týmů působily vlastně proti výkonnosti kterou fenomén MVP v současné době má jako zcela amatérské počínání.

 

Robert Kleiner, SPEEDweaponry, www.s1w.cz